Warsztaty z I pomocy w Dzięgielowie

Bezpłatne warsztaty pierwszej pomocy odbywają się na Tygodniu Ewangelizacyjnym w Dzięgielowie!

 Joanna Rączkowiak, redaktor CME napisała o tym krótki artykuł:

"Uczestnicy mają możliwość otrzymania certyfikatu z pierwszej pomocy, co ważniejsze jednak, dowiadują się, jak zareagować w przypadku omdlenia, wypadku drogowego, urazu, złamania czy zawału. Uczą się w praktyce, jak dać oddech nieoddychającemu samodzielnie, jak pomóc sercu bić, jak podać pomocną dłoń, stać się narzędziem ratującym życie.

 

Przez pięć dni udzielania pomocy w różnego rodzaju przypadkach uczą profesjonalistki: pracująca w cieszyńskim pogotowiu ratunkowym Monika Stańco oraz pracujące na cieszyńskim SORze Aleksandra Górniak oraz Katarzyna Bijok, związane ze Stowarzyszeniem Joannici Dzieło Pomocy, pomagali im: Jacek Krużołek oraz Anna Mańczyk, studenci drugiego roku ratownictwa medycznego Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Wystarczyło półtorej godziny we wtorkowe południe, by się dowiedzieć, jak pomóc panu leżącemu bez życia na plaży, pani, która w momencie przestała przeszukiwać lodówkę w markecie oraz mężczyźnie, który tak nagle upuścił wszystkie swoje bagaże. A także jak pomóc dziecku, które zadławiło się klockiem, jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową u trzytygodniowego noworodka, jak przy minimalnym wysiłku obrócić na plecy czy bok nawet tęgą osobę. Uczestnicy warsztatów ćwiczyli na fantomach, a także na sobie nawzajem – to ważne, bo wstyd, skrępowanie i dystans to najwięksi wrogowie w sytuacjach, gdy liczy się pomoc ludziom, często przecież nieznajomym.

 

Na 65. Tygodniu Ewangelizacyjnym w Dzięgielowie bierzemy lato na warsztat, a sprawy w swoje ręce. Uczymy, jak zapanować nad nerwami i trudnymi sytuacjami, których nie da się uniknąć – wypadki bowiem nie mają wakacji.

 

Zapraszamy również do wzięcia udziału w pozostałych bezpłatnych warsztatach dla dzieci i dorosłych!"

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież